BATMANLILAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Batman Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğiyle ‘Batman 1. Yöresel Yemek Yarışması’ etkinliği düzenledi.

BATMANLILAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ
Bu içerik 36 kez okundu.

Atatürk Parkı’ndaki etkinlikte çocuklar için palyaço gösterisi, yüz boyama etkinliği, pamuk şeker ve patlamış mısır dağıtımının yanı sıra folklor gösterisi ve Türk Halk Müziği dinletisi gerçekleştirilirken alana gelen tüm vatandaşlara ücretsiz yemek ikramında bulunuldu.

3 erkek, 51 kadın olmak üzere toplamda 54 yarışmacının hünerlerini sergilediği yarışmada; şam börek, içli köfte, perde pilav, mumbar dolması, tırşik, analı-kızlı, havdel, çiğ börek, şimşimok, Koçer peyniri, taptap, gözleme, kuru dolma, sarma, türlü, Hasankeyf usulü Kresat, fırında güveç ve köfte gibi yemekler yer aldı.

5 kişiden oluşan jüri üyeleri, yarışmacıların yaptıkları yemekleri tadarak sunum, lezzet ve zorluk derecesi şeklinde 3 kategoride değerlendirerek puanlamada bulundu. Her yarışmacının birbirinden lezzetli yemek yaptığını belirten jüri üyeleri, farklı kategorilerde yüksek puan alan yarışmacıları açıkladı.

Yarışmada; birinciliği Tırşik yemeğiyle Saliha Erçin Kurtulmuş, ikinciliği Hevdel tatlısıyla Oğuz Oğuzhan alırken, üçüncülüğü ise Şam Börek yemeğiyle Birgül Oğurlu aldı. Yarışmada dereceye girenler tam, yarım ve çeyrek altıla ödüllendirilirken, 4 ve 5’inciliği alanlara ise çeşitli hediyeler verildi.

Yarışmanın her yıl geleneksel hale getirileceğini belirten Belediye Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Aslı Tan Konaç: “Batman 1. Yöresel Yemek Yarışması etkinliğimizi ilk defa düzenledik. İlk 10 yarışmacıya çeşitli hediyeler veriyoruz. Yarışmacılar yöresel yemek yarışmamıza tarihi, kültürü ve yemekleriyle ön plana çıkmış bir şehir olan Batmanımızın yöresel tatları ile katıldılar. Yarışmacılar bu yarışmayla hem hünerlerini sergiledi hem de ilimizin gelişimine ve tanıtımına katkıda bulundular. İsmini daha önce hiç duymadığımız Taptap da yemeklerimiz arasında vardı ve çok beğenildi” dedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
“MEDİNE 1.5 MİLYON BULMAZSA AYAKLARI KESİLECEK”
“MEDİNE 1.5 MİLYON BULMAZSA AYAKLARI KESİLECEK”
"Petrol Ofisi'nin BP alması tekel oluşturur"