SASON ÇİLEĞİ TESCİLLENDİ

Batman Valisi Hulusi Şahin, Sason Çileğinin ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ alması nedeniyle düzenlenen belge takdim törenine katıldı.

SASON ÇİLEĞİ TESCİLLENDİ
Bu içerik 273 kez okundu.

2018 yılında Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO), Başkanlığı tarafından Sason Çileğine ‘AB Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ alınması için Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvurunun onaylanmasıyla ‘Sason Çileği’ coğrafi işaret olarak tescillendi.

Sason ilçesi Erdemli Mahallesinde bulunan çilek tarlasında düzenlenen törene; Vali Hulusi Şahin, Sason Kaymakamı Samet Serin,  İlçe Belediye Başkanı M. Şafi Yavuz, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş ve çiftçiler katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Vali Şahin, çiftçilerle çok önemli bir tarla gününde bir arada olduklarını ifade ederek, bu hasat gününde BATSO’nun büyük emeği neticesinde, Sason Çileğinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi ile Batman’a ait bir ürünün ilk defa dünya çapında bir markaya kavuştuğunu belirtti.

“ÇİLEĞİN SASON EKONOMİSİNE KATKISI 40 MİLYON LİRA…”

Geçmiş yıllarda Sason ilçesinde yetiştirilen tütün bitkisine alternatif olarak devletimizin desteği ile küçük bir alanda başlanan çilek yetiştiriciliğinin, bugün Batman’ın ilk markası olarak tescillendiğini ifade eden Vali Şahin “Türkiye’de büyük emeklerle tütünün ikamesi olacak çok sayıda ürün denendi. Ancak çoğu yerde beklenen verim elde edilemezken, Sason çileği ile tütün ikamesinde en başarılı ilçelerden biriyiz. 2007 yılında 15 dekar alanda yetiştiriciliğine başlanan Sason Çileği, bugün geldiğimiz noktada Türkiye’de bir marka olmuş ve bu markası da artık tescillenmiş durumda.  Batman’ın Sason ilçesinde üretilen bu ürünün ilçe ekonomisine katkısı 40 milyon lira civarında. Bu azımsanacak bir rakam değil. Tütünden sonra çilek üretimi de, Sason çiftçisine ekonomik anlamında can simidi oldu.  Yetmedi bu kıymetli ürün, bir marka değer olarak Batman ve Sason’u tanıtım noktasında çok önemli bir yere taşıdı ve Batman’ın bir coğrafi işaret olarak tescillenmesini sağladı. Batman bir tarım şehri ve tescillenecek çok sayıda ürünü var. Umarım en kısa zamanda Sason balı, Gercüş Mezrone Üzümü gibi ürünleri de tescillenmiş olur” diye konuştu.

“TÜTÜN BATMAN’A TEKRAR DÖNÜYOR”

Tütünün de ekonomik değeri yüksek bir ürün olduğunun altını çizen Vali Şahin “Batman’da tütün yetiştiriciliği özel teşebbüsün girişimleriyle yeniden hareketleniyor. Bu konuda biz de elimizde geleni yapıyoruz. Organize Sanayi Bölgesinde bir firmaya, Türkiye’nin en büyük tütün kurutma tesisini kurmak üzere arsa tahsisi yaptık. Bu tesisin ilimize çok ciddi bir ekonomik katkısı olacaktır. Bizim için önemli olan çiftçimizin geçimini temin edeceği, geliri yüksek olacak ürünleri şehrimize tekrar getirebilmektir. Mottomuz; çiftçi gülerse, bütün Türkiye güler” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Şahin ve protokol üyeleri tarafından; tarımsal üretim kapsamında Sason ilçesinde çilek yetiştiriciliğinin gelişmesine katkı sağlayan ve pazar değerinin artırılmasında öncülük eden çiftçilere teşekkür belgeleri verildi. Daha sonra BATSO Başkanı Abdulkadir Demir tarafından Sason Kaymakamı Samet Serin’e Sason çileğinin ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ takdim edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BELEDİYEDEN TALEP ETTİLER, ÇÖZÜM BULDULAR
BELEDİYEDEN TALEP ETTİLER, ÇÖZÜM BULDULAR
Çatı yangınında 8 araç ve 30 itfaiye personeli görev aldı
Çatı yangınında 8 araç ve 30 itfaiye personeli görev aldı