“KÜRTLERİN, TALEPLERİNİ GÜNDEMLEŞTİRMESİ YAŞAMSAL BİR ZORUNLULUKTUR”

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, İl Başkanı Aziz Özdemir ile beraber il binasında basın açıklaması yaptıktan sonra esnaf ziyaretinde bulunup vatandaşlarla bir araya geldi.

“KÜRTLERİN, TALEPLERİNİ GÜNDEMLEŞTİRMESİ  YAŞAMSAL BİR ZORUNLULUKTUR”
Bu içerik 517 kez okundu.

 PAK heyeti,   hem partilerinin 8’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle hem de  acil talepleri  kamuoyuyla paylaşmak amacıyla Batman’da olduklarını kaydettiler. 
“PAK, YENİ BİR KÜLTÜRÜN TEMSİLCİSİ OLARAK ÇALIŞIYOR”
PAK’ın  8. Kuruluş yıldönümlerini kutladıklarını belirten Genel Başkan Özçelik,  PAK’ın   sekiz yıldır Kürt siyasetinde  yeni bir kültürün temsilcisi olarak çalışmalarını yürüttüğünü belirtti.
15-16 Ekim 2022’de Diyarbakır’da  düzenlemiş oldukları konferansta  sekiz yıllık  çalışmalarını değerlendirdiklerini kaydeden Özçelik, “  Bu konferansta yeni yol haritamızı belirledik. Ayrıca bizim Kürt Milli İttifakı, gerek Türkiye’deki  kesimlerle olan ittifak anlayışlarımızı ve bölge ile olan ilişkilerimizin nasıl olması gerektiği ile ilgili konuştuk. Seçimleri ve seçimlerle ilgili olabilecek süreçleri ele aldık” dedi.
“8.KURULUŞ YILDÖNÜMÜMÜZ  SEBEBİYLE BATMANLI’LARLA BULUŞTUK”
PAK’ın 8’inci kuruluş yıldönümü sebebiyle dostlarıyla ve Batman’lılarla buluşmak istediklerini kaydeden Özçelik, “ Partimizin daha önce de belirlemiş olduğu bugüne özel acil talepler programımızı  esnafla paylaşmak istiyoruz.  Savaşa, şiddete, silahlı eylemlere son verilmesini ve demokratik, siyasal yol ve çözümlerin sağlanmasını istiyoruz” dedi.
 
“DÜŞÜNCE VE  İFADE  ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAL   GÜVENCEYE KAVUŞSUN”
Ayrıca bugün anayasa değişiklikleri ile  ile ilgili tartışmalar gündemde. Elbette ki biz Kürtlerin geleceklerini belirleme hakkını savunuyoruz. Ama bugün için kısmi anayasa değişikliği anlamında şu taleplerimizi gündemleştiriyoruz: İlk olarak, Kürt kimliğinin tanınması, Kürtçe ana dilde eğitim hakkı, Kürtçe’nin  ikinci resmi dil olarak  kabulünü ve  anayasal ve  yasal  güvenceye kavuşturulmasını istiyoruz.  İkinci bir talebimiz de, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü bütün boyutlarıyla sağlansın ve anayasal güvencelere kavuşsun istiyoruz. Bu  güncel, acil taleplerimizi de halkımızla, Batman’da paylaşmak istiyoruz.  Bu amaçla bugün buradayız” dedi.
“PAK OLARAK İKİ BOYUTLU BİR İTTİFAK PROJESİNE SAHİBİZ”
Kürt sorununun  masada diyalogla çözülmesi yönünde çağrılarını yinelediklerine belirten  genel başkan Özçelik, “ Bütün savaş ve çatışmalara son verilip, ilgili temsilcilerle bir araya gelinmesi gerekir. Bu sorun ancak  masada, diyalogla, siyasal olarak kendine çözüm  yolu bulacaktır. Bu anlamda da çağrımız var. Biz tabii ki Kürtlerde değişik siyasal, düşünsel tercihler söz konusu, farklı partiler var. Biz PAK olarak iki boyutlu bir ittifak projesine sahibiz.  Birincisi milli demokratik bir güç birliği ve ikinci boyutta da bununla beraber ve buna paralel olarak bugün acil talepler için en geniş Kürt potansiyelinin bir araya getirilmesini ve muhatap olunmasını öneriyoruz” dedi.
“İTTİFAKLARIN HİÇBİRİNDE KÜRTLER’E DAİR  BİRŞEY YOK”
Türkiye’de kurulan ittifaklarda  Kürtlere dair bir şeyin yer almadığına vurgu yapan Özçelik, “Türkiye’de Cumhur İttifakı, Millet İttifakı var ve en son da HDP, Özgürlük ve Emek İttifakı diye bir ittifak kurdu. Bu ittifakların hiç birinde Kürtlere dair hiç bir şey yok. Bu ittifakların hiç birinin programında Kürtlere dair bir şey yok.  Kürtlerin sahaya çıkıp en  temel demokratik, bugün gerçekleştirebilecek  taleplerini gündemleştirmeleri yaşamsal bir zorunluluk halini almıştır. Bu nedenle de Kürt tarafı olarak sahaya çıkalım, seçime  endekslemeden, anayasa değişikliğinde taraf olmak, yeri geldiğinde de seçimlerde bir güç olma anlamında yeni bir strateji geliştirmek gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BELEDİYEDEN TALEP ETTİLER, ÇÖZÜM BULDULAR
BELEDİYEDEN TALEP ETTİLER, ÇÖZÜM BULDULAR
Çatı yangınında 8 araç ve 30 itfaiye personeli görev aldı
Çatı yangınında 8 araç ve 30 itfaiye personeli görev aldı