GELECEĞİN SİNEMACILARI BU AKADEMİDE BULUŞUYOR

Batman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen Batman Sinema Akademisi (BSA) eğitimleri bu hafta da yoğun bir şekilde devam ediyor.

GELECEĞİN SİNEMACILARI BU AKADEMİDE BULUŞUYOR
Bu içerik 94 kez okundu.

Sinemaseverler, sektörün deneyimli isimlerinden dört ayrı alanda teorik ve pratik eğitimler alıyor.

Sanatseverlere yönelik başlatılan kültürel ve sanatsal etkinliklere imza atan Batman Belediyesi, bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Batman Sinema Akademisi (BSA)’yle alanının yetkin isimlerini konuk etmeyi sürdürüyor.

Yönetmen Bekir Bülbül, senarist ve oyuncu Recep Çavdar ile sinema eleştirmeni Suat Köçer, bu hafta da bilgi ve deneyimlerini akademi öğrencileriyle paylaştı.

FİKİRDEN ÖYKÜYE SENARYO SÜRECİ 

Akademide bu hafta öğrencilerle buluşan senarist, oyuncu Recep Çavdar senaryonun ilk aşmaları olan fikir ve öykünün önemine dikkat çekti. Film yapımının bir hikâye anlatma yolu olduğunu vurgulayan Recep Çavdar, öykünün bu anlatımın temeli olduğunu aktardı. Çeşitli örneklerle öykü kurma ve öyküden senaryo oluşturma süreçleri üzerinde duran Çavdar, öğrencilerle öykü-senaryo süreçleri hakkında deneyimlerini sundu.

DÜNDEN BUGÜNE TÜRK SİNEMASI

Sinema Tarihi ve Eleştirmenliği dersinde Türk sinemasının doğuşundan bugüne kadarki sürecini anlatan sinema eleştirmeni Suat Köçer, sinemanın bu coğrafyadaki serüvenini önemli isim ve süreçlerini öğrencilere aktardı. Türk sinema tarihinin akım, ekol, dönem ve furyaları hakkında detaylı bilgiler paylaşan Köçer, modern çağın Türk ve dünya sinemasını daha doğru değerlendirmenin sinemanın geçmişini bilmekle mümkün olduğunu belirtti.

PRATİK AŞAMALARIYLA REJİ

Akademide Yönetmenlik dersine katılan yönetmen Bekir Bülbül, senaryo sürecinin ardından başlayan film yapım sürecine dair temel bilgileri öğrencilerle paylaştı. Yönetmenliği çeşitli boyutlarıyla anlatan Bekir Bülbül, film yapım sürecini oluşturan aşamaları da ayrıntılarıyla öğrencilere aktardı. Bülbül, öğrencilerin pratik deneyimlerini artırmak amacıyla temel çekim teknikleri kapsamında çeşitli çekimler yaptırdı.

Batman Sinema Akademisi (BSA), 8 haftalık eğitimin ikinci haftasını geride bırakırken, kursiyerler senarist ve sinemacılarla buluşmanın heyecanını yaşıyor. Çeşitli yaş ve mesleklerden öğrencilerin derslere ilgisinin yoğun olduğu gözlendi. Batman Belediyesi Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde süren akademi, 2 aylık sürecin ardından öğrencilerin kendi filmlerini çekecekleri saha aşamasıyla devam edecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BELEDİYEDEN TALEP ETTİLER, ÇÖZÜM BULDULAR
BELEDİYEDEN TALEP ETTİLER, ÇÖZÜM BULDULAR
Çatı yangınında 8 araç ve 30 itfaiye personeli görev aldı
Çatı yangınında 8 araç ve 30 itfaiye personeli görev aldı